Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Upamiętnili ofiary sowieckiej napaści sprzed 79 lat

Data publikacji: 2018-09-17, Data modyfikacji: 2018-09-18
A A AWydrukDrukuj  
 
W kolejną rocznicę, wspominającą zerwanie paktu o nieagresji i przyłączenie się do niemieckiego napastnika, odbyły się uroczystości upamiętniające poległych na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej. Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w kościele garnizonowym w asyście licznych pocztów sztandarowych oraz delegacji. Wkrótce po nabożeństwie, w trakcie którego modlono się m.in. w intencji poległych i pomordowanych 79. lat temu w trakcie obrony wrześniowej, wszyscy udali się we wspólnym przemarszu do Parku Miejskiego im. gen. W. Andersa przed tablicę ku pamięci policjantów z powiatu gnieźnieńskiego, zamordowanych na Wschodzie. - Każdego roku gromadzimy się w tym miejscu, by wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków. Ich ofiara zobowiązuje nas do ciągłej troski o narodową tradycję edukacji najmłodszych pokoleń w duchu patriotyzmu, szacunku dla ojczyzny oraz dokonań wielkich Polaków, dzięki którym żyjemy dziś w niezależnym, wolnym, demokratycznym kraju - mówiła starosta Beata Tarczyńska, podkreślając postawę żołnierzy polskich podczas II wojny światowej. Następnie ks. Jacek Orlik odmówił krótką modlitwę w intencji zmarłych w trakcie II wojny światowej, a następnie mjr Artur Chlebowski odczytał Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej, oddanej przez kompanię Wojska Polskiego, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wiązanki pod tablicą. Patriotyczny akcent uroczystości dodatkowo podkreślono krótkimi wierszami, wyrecytowanymi przez uczniów II LO. Uroczystość, którą urozmaicił chór oraz orkiestra, zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15333-upamiętnili-ofiary-sowieckiej-napaści-sprzed-79-lat
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola