Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Święto gnieźnieńskich ratowników medycznych

Data publikacji: 2018-10-06, Data modyfikacji: 2018-10-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Głośny dźwięk syren wybrzmiał w sobotnie południe na gnieźnieńskim Rynku, gdzie pojawiło się kilka karetek pogotowia - te można było obejrzeć i poznać całe ich wyposażenie. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia? Jak pomóc osobie, która zemdlała? W jaki sposób należy korzystać z defibrylatora? Na te i inne pytania można było usłyszeć odpowiedź od ratowników medycznych, którzy 6 października zorganizowali swojego rodzaju "dzień otwarty" dla mieszkańców Gniezna.  Kilka karetek transportowych, podstawowych i specjalistycznych budziło największe zainteresowanie najmłodszych gości całego wydarzenia. W środku można było zobaczyć, jak wygląda wyposażenie każdej z nich, a ratownicy opowiadali z czego należy korzystać przy konkretnych przypadkach, do których często udają się każdego dnia. Nie da się jednak ukryć, że jeszcze większą frajdę dzieciom sprawiała możliwość zajęcia miejsca kierowcy karetki i uruchomienia sygnalizatorów dźwiękowych i błyskowych. Jednocześnie tuż obok ratownicy wspólnie z uczniami z III Liceum Ogólnokształcącego, Służbą Więzienną oraz strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie, przeprowadzali szkolenia z prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przy okazji prezentowano także, jak należy korzystać z defibrylatorów. Te urządzenia coraz częściej spotykane są w miejscach publicznych i ich zadaniem jest pomoc w nagłych sytuacjach, kiedy dojdzie do zatrzymania krążenia u jakiejś osoby. Dzięki jego zastosowaniu według wskazówek przekazywanych dźwiękowo, za pomocą oddziaływania prądem stałym wysyłanym z defibrylatora, można własnoręcznie przywrócić pracę mięśnia sercowego u poszkodowanej osoby. Dla wszystkich uczestników przygotowano także ciepły oraz słodki posiłek, a także herbatę. W trakcie wydarzenia odbyła się także krótka uroczystość, w trakcie której wyróżniono ratowników medycznych najdłużej pracujących w gnieźnieńskim pogotowiu, a także osoby, które przysłużyły się do organizacji tego święta.  

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15520-swieto-gnieznienskich-ratownikow-medycznych
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola