Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Poszukiwane pamiątki po gnieźnieńskich ułanach

Data publikacji: 2019-06-03, Data modyfikacji: 2019-06-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski, który swoją działalnością upamiętnia istnienie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, apeluje o przekazanie pamiątek po żołnierzach tego oddziału. Kiedy ponad sto lat temu wybuchło powstanie wielkopolskie, kto tylko mógł sobie na to pozwolić wstępował do formującego się 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ta formacja przez pierwsze lata walczyła nie tylko na rodzimym froncie, ale także później w wojnie polsko-bolszewickiej. Chociaż później się przeformowała do Leszna, gdzie funkcjonowała jako 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich, to jednak pamięć o niej wciąż jest żywa. Dlatego trwa zbiórka pamiątek po żołnierzach tej formacji. - Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje publikację albumową poświęconą ułanom gnieźnieńskim, których oddział sformowano w Gnieźnie w trakcie powstania wielkopolskiego. Ma się ona ukazać w przeciągu 2-3 lat. Zbieramy z różnego rodzaju archiwów, muzeów artefakty typu szable, mundury, robimy kwerendy w instytucjach naukowych, ale także zbieramy zdjęcia ułanów. W trakcie powstania wielopolskiego ich było mało, gdyż oddział był tworzony, ale podczas wojny polsko-bolszewickiej oddał on nieocenione zasługi dla naszego kraju - mówił Paweł Kochański ze Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który podziękował samorządowcom za wsparcie inicjatywy. Osoby, które mają w swojej rodzinie przodków walczących lub należących do 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich (wcześniej także 3 Pułk Ułanów), proszone są o udostępnienie zdjęć do zeskanowania: - Apeluję o przejrzenie swoich albumów rodzinnych, być może czegoś nie wiedzą, albo też mogą coś mieć do pokazania. Stąd proszę o przekazywanie w formie kopii lub do zeskanowania do Domu Powstańca Wielkopolskiego - dodał Paweł Kochański. Wiceprezydent Michał Powałowski, przyłączając się do apelu, dodał iż będzie to jeden z akcentów utrwalających pamięć o powstaniu w naszym regionie, jakie zostały zainicjowane z okazji niedawnej 100. rocznicy wybuchu wyzwoleńczego zrywu. - Gmina Gniezno cieszy się, że uczestniczy w tym procesie przywracania i kultywowania pamięci o ułanach wielkopolskich. Dziś odbył się w Zdziechowie rajd ku pamięci 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a jest to miejsce szczególne, gdyż to tam odbyła się potyczka w trakcie powstania, która miała znaczący wpływ na jego wynik - dodała Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno. 

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/17633-poszukiwane-pamiatki-po-gnieznienskich-ulanach
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

    Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

    Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

    Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola