Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostatnia makieta - Gniezna, którego już nie ma

Data publikacji: 2018-11-14, Data modyfikacji: 2018-11-15
A A AWydrukDrukuj  
 
W miniony wtorek na Rynku zagościła ostatnia z czterech zaplanowanych w ramach Traktu Królewskiego makiet. Przypomina ona o dawnym układzie urbanizacyjnym Gniezna. To miasto, w którym żyli dawni mieszkańcy Gniezna przez setki lat, a które nie dotrwało do czasów dzisiejszych. W ramach powstającego Traktu Królewskiego, jako czwarta i ostatnia z makiet wykonanych na jego potrzeby, zagościła miniatura podglądowa średniowiecznego układu urbanizacyjnego królewskiego Gniezna z okresu około XV - XVI wieku. Ośrodek miejski, otoczony murami z trzema brami wjazdowymi, ratuszem na Rynku oraz nieregularną siatką ulic, aczkolwiek nieco przypominającą współczesny ich układ. Projekt opierał się w znacznym stopniu na makiecie istniejącej w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz interpretacjach ustaleń historyków oraz archeologów. Stąd też istniejący, jeszcze nie w pełni rozbudowany klasztor i kościół OO. Franciszkanów, przyległy klasztor klarysek, ratusz na Rynku. Taki obraz Gniezna trwał zapewne do 1613 roku, kiedy to strawił je pierwszy duży pożar miasta, zresztą największy w historii. Odbudowa zajęła lata, ale samo miasto nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Ten układ urbanizacyjny przetrwał do 1819 roku, kiedy to wybuchł ostatni pożar miasta. Przy odbudowie postanowiono uregulować siatkę ulic i działek - wyprostowano ul. Tumską, część Rynku, a także wytyczono nową ulicę - dzisiejszą Chrobrego. To makieta, na którą czekali przewodnicy miejscy, a która jest idealnym uzupełnieniem ceglanych linii, ułożonych w nawierzchni Rynku od 1997 roku, rysującym dawne położenie zabudowy sprzed pożaru w 1819 roku.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15889-ostatnia-makieta-gniezno-ktorego-juz-nie-ma
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola