Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

O dopalaczach - jako zagrożeniu i walce z nimi

Data publikacji: 2018-09-18, Data modyfikacji: 2018-09-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Do tej pory nie było skutecznego narzędzia do walki z tytułowym zjawiskiem, który w znacznej części dotyczył młodych osób. Po zmianie przepisów nadarzyła się okazja, by porozmawiać na ten temat z osobami, zajmującymi się wychowywaniem młodzieży. We wtorek 18 września w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja pt. "Dopalacze to śmierć". Do udziału w niej zaproszono dyrektorów placówek oświatowych, pracowników samorządu, nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych i innych instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Cel był jeden - przybliżenie nie tylko samej kwestii dopalaczy, ale także zmian w przepisach, które ostatnio weszły w życie. Od tej pory bowiem substancje te są traktowane na równi z narkotykami. - W życie weszła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inspekcji sanitarnej, która wprowadziła spore zmiany, m.in. w tym, że będziemy wiedzieli, jakie to są liczby, jeśli chodzi o podejrzenia zatruć i zgonów. W tej chwili główny inspektorat sanitarny korzystał z danych od konsultanta krajowego toksykologii, a nowelizacja wprowadza to iż istnieć będzie obowiązek zgłaszania wszystkich przypadków - tłumaczy jedną z istotnych zmian Anna Stejakowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i jak dodaje, jest to oczekiwany od dawna krok naprzód w tej kwestii: - W końcu dopalacze, czyli środki zastępcze psychoaktywne, będą traktowane jak narkotyki. To też regulować będzie ustawa, że posiadanie i wprowadzanie środków psychoaktywnych do handlu, a więc narkotyków i dopalaczy, będzie karane grzywną i będzie groziła także odpowiedzialność karna pozbawienia lub ograniczenia wolności.  Jaka jest obecnie sytuacja z dopalaczami w powiecie gnieźnieńskim? - Na terenie Wielkopolski było nawet kilkanaście przypadków zatruć, w tym także tragiczne. W naszym powiecie takich sytuacji tragicznych nie było, ale niedaleko od nas w Swarzędzu, młody człowiek po dopalaczach o nazwie "Mocarz" miał wrażenie iż w brzuchu zaroiło mu się od pająków czy potworów i wtedy rozciął sobie brzuch. Specjaliści ocenili iż ten dopalacz był nawet 500 razy mocniejszy od marihuany. W naszym powiecie w 2018 roku mamy ponad 50 wszczętych spraw, jeśli chodzi o przestępczość narkotykową, a w przypadku przestępczości nieletnich w ostatnich trzech latach notujemy spadek czynów karalnych w kwestii przestępczości narkotykowej - przekazał st. asp. Krzysztof Socha, profilaktyk społeczny Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. W trakcie konferencji odbyły się spotkania z psychologami, psychoterapeutami, lekarzami, a także przedstawicielami Sanepidu i organów ścigania. Każdy z prelegentów przedstawi swoje spojrzenie na dopalacze oraz związane z tym działania, podejmowane przez odpowiednie instytucje. 

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15343-o-dopalaczach-jako-zagrożeniu-i-walce-z-nimi
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola