Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowy nagrobek dla gnieźnieńskiego poety

Data publikacji: 2018-09-25, Data modyfikacji: 2018-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Zmarły przed ponad dwoma laty Tomasz Wincenty Rzepa, w tym roku obchodziłby swoje 70 urodziny. Dzięki staraniom absolwentów I LO i hojności gnieźnian, wykonano nagrobek na miejscu jego spoczynku Przez wielu współczesnych twórca niezrozumiały, a jego poezja odchodząca od pewnego standardu. Z drugiej strony, wzbudzała ona refleksję, nakazywała na poszukiwanie odpowiedzi na pytania, niekiedy ukryte między wierszami. Taki był też sam Tomasz Wincenty Rzepa, poeta, prozaik i członek Związku Literatów Polskich, który zmarł 23 lipca 2016 roku w swoim rodzinnym mieście Gnieźnie.  Był typem samotnika, co zresztą można odczuć niekiedy w jego utworach. Na jego pogrzebie, który odbył się 8 sierpnia 2016 roku, pojawiło się zaledwie 17 osób - przyjaciół, znajomych, świadomych jego działalności, ale... nikt z odległej rodziny. To właśnie ten aspekt sprawił iż przez ten czas poeta nie doczekał się on swojego trwałego nagrobka. W tym celu w 2017 roku, zorganizowana po raz czternasty w przededniu Wszystkich Świętych kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach, przeznaczona była na postawienie pomnika dla tego twórcy: - Pamiętamy prośbę śp. Mirosława Skrzypkowskiego, radnego Rady Miasta, który przed swoją śmiercią prosił, by nie zapomnieć o postawieniu tego nagrobka. Na ten cel była przeznaczona ubiegłoroczna kwesta, w trakcie której zebraliśmy 3742,92 złote, pozwoliły na finalizację tego przedsięwzięcia - mówił Jan Wesołowski ze Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego, które zajmuje się organizacją kwesty. - W tym roku odbędzie się piętnasta kwesta. Jej cel jest jeden - na nas żywych ciąży obowiązek pamiętania o naszych przodkach. Kwesta, jako taka, zrodziła się w naszym stowarzyszeniu, kiedy dyskutowaliśmy o stanie nagrobków naszych profesorów i udało się nam je dzięki temu odnowić - mówił Jacek Bogacz, członek stowarzyszenia i emerytowany dyrektor Biura Rady Miasta. Tegoroczna kwesta, która odbędzie się 31 października, przeznaczona będzie najpewniej na odnowienie nagrobków profesorów Strzałkowskich na cmentarzu św. Piotra. Spuściznę w postaci 13 książek, zawierających twórczość Tomasza Wincentego Rzepy, można odnaleźć w gnieźnieńskiej bibliotece.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15406-nowy-nagrobek-dla-gnieznienskiego-poety
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola