Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kronika miejscowa - 11 grudnia 1938 roku

Data publikacji: 2018-12-11, Data modyfikacji: 2018-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Rok później polska prasa już nie wychodziła, ale w grudniu 1938 roku jeszcze nikt tego nie mógł przewidzieć. Tymczasem codzienność zaskakiwała wielu mieszkańców Gniezna. 11 grudnia 1938 roku, a więc 80 lat temu, dziennik Lech. Gazeta Gnieźnieńska donosił:   Na ul. Mikołaja najechał ostatnio motocykl P.Z. 49635 na przechodzącą przez jezdnię p. Franciszkę Szambelan zamieszkałą przy ul. 3 Maja 53. Wskutek zderzenia doznała ona lekkich obrażeń cielesnych. Na szosie z Gniezna do Witkowa zdarzył się w ub. poniedziałek karambol samochodu ciężarowego firmy Bacon-Export z jednokonnym zaprzęgiem p. F. Burzyńskiego z Jelonka (leśniczówka). Na skutek zderzenia koń doznał złamania przedniej nogi a wóz p. Burzyńskiego uległ lekkiemu uszkodzeniu. Sam wypadek zdarzył się na odcinku szosy, przechodzącej przez las Jelonek. W ub. sobotę około godz. 11 osadzono w areszcie pewnego osobnika podającego się za 23-letniego Zygmunta Wojtkowiaka z ulicy Mieczysława 1, który w nocy na sobotę awanturował się w hotelu Francuskim oraz stawił bierny opór interwenjującemu policjantowi. W nocy na 8 bm. zawitali do składu mistrza krawieckiego p. Wł. Brońskiego przy ulicy Chrobrego 9 złodzieje, którzy przywłaszczyli sobie 3 sztuki materiału na ubrania wizytowe, wartosci 210 zł. Przyszłe już "wizyty" odbędą złodziejaszkowie ubrani po wizytowemu. U mistrza piekarskiego p. Nitki zatrudniony był od dłuższego czasu jako uczeń niejaki Czesław Wiśniewski. Jak p. Nitka ostatnio stwierdził, był to gagatek nielada, gdyż dopuszczał się systematycznych kradzieży wyrobów piekarskich oraz zabrał mu budzik.   ul. Mikołaja - dziś odcinek ul. Łubieńskiego między ul. Mieszka I a Chrobrego ul. Mieczysława - ul. Mieszka I

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/16130-kronika-miejscowa-11-grudnia-1938-roku
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola