Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kolejna makieta - tym razem współczesnego Gniezna

Data publikacji: 2018-09-07, Data modyfikacji: 2018-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 
W centrum miasta pojawiła się kolejna makieta, znajdująca się na trasie Traktu Królewskiego. Tym razem prezentuje ona większą część dzisiejszego Gniezna. Pierwsza makieta, która pojawiła się w ramach Traktu Królewskiego, ustawiona została na ul. Tumskiej koło katedry i prezentuje rozbudowę tej świątyni na przestrzeni lat. Tym razem, u zbiegu ul. Chrobrego i Mieszka I (na deptaku) ustawiona została kolejna, prezentująca dzisiejszy układ urbanizacyjny. Zawdzięczamy go planistom, którzy zakreślili obecną siatkę ulic po ostatnim wielkim pożarze miasta z 1819 roku (zobacz więcej na ten temat). Wówczas to wytyczono m.in. ul. Chrobrego oraz wyprostowano ul. Tumską, dzięki czemu wyeksponowana została katedra. Makieta ma za zadanie nie odzwierciedlać fasad wszystkich budynków, ale wspomnianą siatkę ulic z podkreśleniem najważniejszych historycznie budynkach śródmieścia - kościołów, urzędów i innych zabytków w tym pierzei domów stojących przy Rynku. Uzupełnieniem tej historii będzie trzecia makieta, która niedługo też stanie przy wylocie z Rynku na ul. Farną, gdzie prezentowane będzie Gniezno w okresie lokacyjnym sprzed kilkuset lat.   

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15255-kolejna-makieta-tym-razem-dzisiejszego-gniezna
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

    Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

    Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

    Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola