Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Kiszkowo pamięta o miejscach pamięci

Data publikacji: 2018-10-06, Data modyfikacji: 2018-10-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Mieszkańcy oraz samorządowcy tytułowej gminy, wspólnymi siłami odnowili miejsca, które przypominają o tożsamości narodowej i duchowej tego regionu. Rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla Polski rocznice: setną rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego oraz 100-lecie odzyskania niepodległości. Tegoroczny jubileusz, ze względu na swój wyjątkowy charakter, jest świętem szczególnym, a doniosły charakter rocznicowych obchodów jest także wspomnieniem o lokalnych bohaterach. Na terenie gminie Kiszkowo znajdują się cztery groby, w których pochowani są polegli powstańcy. Upamiętniają one walkę i męczeństwo - dwa położone są w Kiszkowie: Leona Wełnica (*08.03.1899, †1919), opiekę nad którym sprawuje rodzina oraz Michała Kochanowicza (*19.09.1885, †29.01.1919). Nagrobek tego drugiego został odnowiony w 2012 r. przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha „Wiara Lecha”. Organizacja ta od kilku lat prowadzi akcję odnawiania mogił powstańczych i utrzymywania pamięci o poległych. Oryginalny krzyż z nagrobka, został oficjalnie przekazany do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, co pozwoli go uchronić przed zniszczeniem. W zabytkowym pomniku nagrobnym na cmentarzu w Sławnie, pochowani są: Andrzej Budnik (†28.01.1919), Franciszek Balcerek (†29.01.1919), Walenty Skrzypczak (†20.02.1919). Jest on zakwalifikowany jako grób wojenny i znajduje się pod opieką Państwa Polskiego. Renowacja grobu została wykonana w 2018 r. przez gminę Kiszkowo na mocy porozumienia z Wojewodą Wielkopolskim  i Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.   Z własnej inicjatywy mieszkańcy odnowili także 3 figury i krzyż. W Skrzetuszewie figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, figurę Św. Wawrzyńca oraz krzyż stojący przy drodze Skrzetuszewo – Imiołki. W Kiszkowie odnowiono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w Charzewie figurę Matki Boskiej. Odnowienie małej architektury sakralnej wpisuje się w tegoroczne obchody. Większość krzyży i figur, było bowiem stawianych w podziękowaniu za odzyskaną wolność czy uratowanie z pożogi wojennej. Na terenie ziemi kiszkowskiej znajduje się obecnie 41 krzyży oraz 30 figur i kapliczek.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15514-gmina-kiszkowo-pamieta
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola