Belka
Środa, 12 Lutego 2025   imieniny: Damian, Nora, Modest
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Fragmenty zapomnianej historii Gniezna

Data publikacji: 2017-03-06, Data modyfikacji: 2017-03-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Przebogata historia Pierwszej Stolicy Polski obfituje w wiele wydarzeń, tych znanych i mniej znanych. W pierwszej połowie XX wieku, takimi nieco zapomnianymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej są dzieje Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” wówczas „Tiegenhof”. Pamięć o tych wydarzeniach przywróciła pozycja „Bezużyteczni. Studia nad losami chorych i upośledzonych psychicznie w okresie rządów nazistowskich”. To efekt kilkuletniej pracy, wykonanej przez pracowników naukowych Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Książka „Bezużyteczni...” opisuje różne historie pacjentów, które miały miejsce na terenie zaadaptowanego szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie. Tam między innymi byli głodzeni, a także przeprowadzano na nich medyczne eksperymenty, które później wykorzystywano w obozach koncentracyjnych. Stworzono...

Pełna treść wiadomości na: aktualnosci109376
UM Gniezno, Źródło artykułu: gniezno.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

    Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

    Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

    Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola