Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dożynki Gminy Czerniejewo w Żydowie

Data publikacji: 2018-08-26, Data modyfikacji: 2018-08-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Wspólną modlitwą i tradycyjnym obrzędem dziękczynienia za plony rozpoczęły się niedzielne dożynki rolników i wszystkich mieszkańców z Gminy Czerniejewo. Uroczystości, które w tym roku odbywały się w Żydowie, rozpoczęły się od wspólnego przemarszu z dziedzińca pałacu w kierunku terenu sportowo-rekreacyjnego, położonego w centrum wsi. Po dotarciu na miejsce powitano wszystkich gości oraz delegacje przybyłe z wieńcami dożynkowymi, reprezentującymi kilkanaście wsi z obszaru gminy Czerniejewo. Kilka spośród nich, a szczególnie odznaczającym się był wieniec z Gębarzewa, nawiązywało do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Wkrótce po tym rozpoczęła się msza święta, sprawowana przez proboszcza miejscowej parafii ks. Krzysztofa Prusa wraz z duchownymi z parafii w Czerniejewie oraz Pawłowie. W trakcie homilii podkreślił on m.in. znaczenie chleba, który jest jednym z nieodłącznych symboli dożynek, a także trudu, jaki trzeba ponosić, by mógł on powstać. Wspólną modlitwę urozmaicił także Chór Żydowianie. Po nabożeństwie, zakończonym odśpiewaniem Boże coś Polskę, rozpoczęła się druga część uroczystości - tradycyjny obrządek dożynkowy, który w tym roku urozmaicił Zespół Regionalny z Bukówca Górnego. W jego trakcie starostowie dożynkowi przekazali na ręce burmistrza gminy Tadeusza Szymanka chleb, który następnie został rozdany pozostałym uczestnikom uroczystości. Po kolejnym krótkim akcencie artystycznym, przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości, a w międzyczasie ruszyły także wszystkie atrakcje przygotowane na tę okazję, a także konkursy, konkurencje sportowe oraz występy, które potrwają do niedzielnego wieczora. 

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15153-dożynki-gminy-czerniejewo-w-żydowie
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola