Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

79. rocznica Obrony Cywilnej Kłecka

Data publikacji: 2018-09-07, Data modyfikacji: 2018-09-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwszego września 1939 roku, o świcie, padły strzały na Westerplatte. Tego samego dnia żołnierze Wermahtu weszli na ziemie Wielkopolski. Zagrożona otoczeniem Armia "Poznań" zmuszona była do pospiesznego wycofywania się na wschód i już 7 września opuściła teren Wielkopolski, osłaniana przez. bataliony Obrony Narodowej. Wraz z falą uciekinierów z zachodnich ziem Rzeczypospolitej, do Kłecka napływały informacje o okrucieństwie hitlerowskiego najeźdźcy. Kłecko zaczęło przygotowywać się do obrony. Powołano Komendanta Obrony Cywilnej Kłecka którym został Jan Lapis, zaś jego zastępcą Tadeusz Kutzner. Armia niemiecka do Kłecka zbliżyła się 8 września. Tego też dnia, nad Małą Wełną, doszło do pierwszej potyczki z Niemcami w trakcie której zginął 17-letni harcerz Sylwester Śliwiński. To pierwszy poległy obrońca Kłecka. 9 września Niemcy przełamali opór obrońców i weszli do miasta. Ludność spędzono na Rynek, mordując wiele osób. Zginęli m.in. dwaj kolejni harcerze Walerian i Stanisław Mężyńscy. Na Rynku odbyła się selekcja mieszkańców. Podejrzanych o udział w obronie podzielono na dwie grupy. Jedną grupę rozstrzelano jeszcze tego samego dnia nad brzegami Małej Wełny. Druga grupa została stracona 10 września na terenie miejskiej strzelnicy. Dowódców obrony aresztowano i rozstrzelano, prawdopodobnie w lasach pod Wągrowcem. W Gnieźnie rozstrzelany został tymczasowy burmistrz miasta ks. Maksymilian Koncewicz. Szacuje się,  że w trakcie wojny zginęło ponad trzystu mieszkańców Kłecka. W 1968 roku miasto Kłecko zostało odznaczone Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.   Płoną dziś znicze w Kłecku: na grobie zamordowanych harcerzy, na strzelnicy, przy pomniku poległych i pomordowanych Obrońców Kłecka na kłeckim cmentarzu, w miejscu straceń 112 obrońców Kłecka przy Małej Wełnie, przy obeliskach w Brzozogaju i Bielawach, przy tablicy upamiętniającej zamordowaną nauczycielkę Celinę Grubównę-Handkiewicz w Charbowie, przy kapliczce w Dębnicy, przy domu parafialnym, gdzie mieściła się Komenda Obrony Cywilnej Kłecka.   Jutro, w 79 rocznicę wydarzeń obrony cywilnej Kłecka oddamy hołd bohaterom miasta podczas wspólnej modlitwy i uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Kłecka.  

Pełna treść wiadomości na: klecko.pl/985-79-rocznica-obrony-cywilnej-kłecka.html
klecko.pl, Źródło artykułu: klecko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola