Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zmarł ks. Ryszard Balik, proboszcz parafii pw. bł. Jolenty

Data publikacji: 2018-09-15, Data modyfikacji: 2018-09-15
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotnie przedpołudnie dotarła do nas wiadomość o zgonie ks. kan. Ryszarda Balika, proboszcza parafii na Arkuszewie i budowniczego kościoła pw. bł. Jolenty. Ks. kanonik Ryszard Balik urodził się 30 września 1942 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi, otrzymał w 1961 roku świadectwo dojrzałości i zdecydował się wstąpić do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1967 roku z rąk bpa Jana Czerniaka w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Tuż po tym został skierowany jako wikariusz do parafii w Białośliwiu, a w 1968 roku w parafii św. Józefa w Inowrocławiu, gdzie był m.in. duszpasterzem głuchoniemych. W 1975 roku został skierowany do parafii św. Marcina w Jarocinie, skąd w 1980 roku trafił do parafii św. Trójcy w Gnieźnie.  Kiedy w 1981 roku kard. Stefan Wyszyński, na krótko przed swoją śmiercią, zdecydował się na utworzenie parafii w rozbudowującym się osiedlu Arkuszewo w Gnieźnie, przygotowaniem spraw związanych z budową nowej świątyni powierzono ks. Ryszardowi Balikowi. Erygowanie parafii nastąpiło 1 lipca 1981 roku przez apb. Józefa Glempa, a ks. Ryszard Balik nominację na proboszcza otrzymał 9 października tego samego roku. Po uregulowaniu spraw gruntowych na terenie przy ul. Wierzbiczany, a także przy wsparciu licznych wiernych z tej części Gniezna, wspólnie rozpoczęto wznoszenie całej parafii - plebanii oraz kaplicy, która pełniła funkcję tymczasową do czasu ukończenia właściwego kościoła. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy do nowej świątyni nastąpiło 24 listopada 1997 roku, a konsekracja kościoła 15 czerwca 2000 roku. W 1994 roku ks. R. Balik został mianowany kanonikiem honorowym w dowód uznania za umiejętność pracy i zjednywania sobie ludzi. Na forum ogólnodiecezjalnym pełnił funkcję członka Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Wchodził także w skład Komitetu Organizacyjnego pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna w 1997 roku, a później angażował się w przygotowania od strony kościelnej do 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego. W 2012 roku otrzymał tytuł Gnieźnianina Roku, przyznawany przez Towarzystwo Miłośników Gniezna.  Ks. Ryszard Balik od dłuższego czasu chorował. Zmarł 15 września 2018 roku w wieku 75 lat. Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana odbędzie się w kościele pw. bł. Jolenty we wtorek 18 września o godzinie 18:00 pod przewodnictwem abpa seniora Józefa Kowalczyka. Msza święta pogrzebowa sprawowana będzie w środę 19 września o godzinie 11:00 w kościele pw. bł. Jolenty pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, po czym ciało zmarłego kapłana zostanie pochowane na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15313-zmarl-ks-ryszard-balik-proboszcz-parafii-pw-bl-jolenty
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola