Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Z przyszłością o zdrowiu seniorów

Data publikacji: 2018-10-01, Data modyfikacji: 2018-10-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Za kilka lat ponad jedną czwartą część społeczeństwa mieszkającego w Gnieźnie, będą stanowić ludzie starsi. W związku z tym powstała inicjatywa, aby pomyśleć o powołaniu w przyszłości Centrum Medycyny Senioralnej i Rehabilitacji Leczniczej. Już teraz starsi gnieźnianie mają szansę realizować się w różnych organizacjach, działających na terenie miasta, ale wciąż jest to jedynie odpowiedź na ich społeczne zapotrzebowanie. Tymczasem uwagę na pewne aspekty dotyczące ochrony zdrowia seniorów z Gniezna, zwróciło kilku mieszkańców. - Mamy wstępną deklarację, że w budynku szpitala przy ul. św. Jana po przeprowadzce oddziałów jest szansa, żeby powstało hospicjum. W związku z tym dzisiaj proponujemy powstanie centrum medycyny senioralnej z rehabilitacją leczniczą. 1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Seniora i chcemy patrzeć w przyszłość i być blisko tej grupy społecznej, stąd zaproponowaliśmy, by wyjść naprzeciw ich potrzebom zdrowotnym - przekazał Rafał Spachacz, radny powiatowy. - Pragnę zauważyć, że kwalifikowana opieka, rehabilitacja i rehabilitacja onkologiczna miałaby tu bardzo duże znaczenie i miałaby dużą popularność. Takich poradni po prostu brakuje. Moim zdaniem baza ku temu jest bardzo dobra, tym bardziej iż wkrótce szpital z oddziałami internistycznymi zostanie przeniesiony do nowej siedziby, także miejsca ku temu będzie dosyć. Potrzebne będą kadry, które będą w tym zaangażowane - przyznał Jacek Janczak, lekarz.  W kwestii szpitala i realizacji tej idei problemem mogłyby stać się pieniądze, ale zdaniem pomysłodawców, są możliwości ich pozyskania: - W związku z rozbudową szpitala wiemy iż środki powiatu są ograniczone, stąd też realizację tego projektu można dokonać m.in. ze środków unijnych w ramach WRPO na lata 2014-2020, na które nabór mógłby nastąpić już w przyszłym roku. Celem byłoby byłby wzrost jakości i dostępności oferty usług ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym - przekazała Iwona Zbierańska. Jak dodał Rafał Spachacz, CMS miałby mieć szpitalny oddział dedykowany wyłącznie seniorom, dzienną opiekę dla osób starszych, hostel dla osób starszych z całodobową opieką po zabiegach, poradnię geriatryczną i rehabilitacyjną. Poza tym, dla innowacji w projekcie pomysłodawcy zaproponowali powstanie na dachu ogrodu dla rekreacji seniorów, a także... tężnie, które mogłyby zastąpić zatłoczony parking na terenie szpitala.  Jak stwierdził Rafał Spachacz, kolejna kadencja samorządu trwać będzie pięć lat, co pozwala na zaprojektowanie i realizację całej tej idei w tym czasie, jednakże należy już teraz myśleć o możliwości pozyskania środków zewnętrznych, do czego konieczne będą pierwsze plany koncepcyjne.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15469-z-przyszloscia-o-zdrowiu-seniorow
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola