Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Symbolika podomki

Data publikacji: 2018-10-16, Data modyfikacji: 2018-10-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Wyjątkowo nie wernisaż, a zamknięcie wystawy było tym razem tematem kulturalnego spotkania, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury. Jej tematem były prace Krystyny Lipki-Czajkowskiej. Absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zaprezentowała swoją twórczość w Dużej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach inicjatywy realizowanej wspólnie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Tego dnia w uczelni rozpoczęła się konferencja naukowa "Samodzielność i wspólnota. W stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek", której kulturalny akcent miał miejsce w poniedziałkowy wieczór w MOK-u. Tematem przewodnim prac Krystyny Lipki-Czajkowskiej była tytułowa podomka - zarówno w formie materiału, z którego jest ona zazwyczaj wykonana, ale także ujęta w postaci wizerunku na obrazach, wtopionego w swojego rodzaju kamuflaż. Uniformizacja tego odzienia, stosowanego wciąż w polskich domach, może być wątkiem rozpatrywanym przez na wielu płaszczyznach, czego dowodem były zaprezentowane eksponaty w postaci figur czy przedmiotów im towarzyszących. Cały akcent zakończenia wystawy, na którą wyraźnie przybyło znacznie więcej kobiet, aniżeli mężczyzn, uzupełniła część recytatorska w wykonaniu Zenony Golc - rzecz jasna dotycząca także podomki. Na zakończenie wieczoru w sali widowiskowej odbył się koncert poznańskiej grupy, tworzącej w nurcie muzyki elektronicznej - NOHONO.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15617-symbolika-podomki
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola