Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Święto Niepodległości w uroczystym wydaniu

Data publikacji: 2018-11-05, Data modyfikacji: 2018-11-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Gniezna są zaproszeni do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ma być radośnie, rodzinnie, uroczyście, sportowo i kulturalnie. Choć 11 listopada 1918 roku jest datą umowną, symboliczną, a dla Wielkopolan historycznie nieco odległą, gdyż niepodległość wywalczyli oni półtora miesiąca później w powstaniu, to jednak święto obejmuje wszystkich Polaków, bez względu na rejon zamieszkania w kraju czy też za granicą. Setna rocznica jest okazją do wspólnego świętowania i z tej oto okazji w najbliższą niedzielę 11 listopada odbędzie się kilka wydarzeń, skierowanych do mieszkańców Gniezna. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 od złożenia kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie w katedrze o godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, sprawowana pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Tuż po niej z bazyliki o 11:00 wyruszy "Kolorowy pochód dla Niepodległej", który po dotarciu na rynek zainauguruje jarmark z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na nim to nie zabraknie smacznych rogali marcińskich, ciepłych napojów oraz produktów w barwach narodowych. O godzinie 11:11 z Rynku wystartuje IV Gnieźnieński Bieg Niepodległości, który w tym roku wyjątkowo uda się trasą Biegu Europejskiego, a więc ul. Chrobrego, Konikowo, Reymonta i z powrotem tą samą drogą oraz ul. Mieszka I i Dąbrówki (dwie pętle). Jest to związane z tym iż tegoroczna edycja włącza się w ogólnopolską inicjatywę Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr, odbywającego się w stu miejscowościach na terenie całego kraju. W Gnieźnie pobiegnie około 700 zawodników. Dekoracja zwycięzców odbędzie się o godzinie 13:00. W międzyczasie na Rynku od 12:30 odbędzie się finał konkursu "Zostań Herosem Niepodległości", a ponadto zapewniono program artystyczny MOK oraz koncert muzyki patriotycznej i rozrywkowej w wykonaniu Chóru "Metrum" oraz Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15804-swieto-niepodleglosci-w-uroczystym-wydaniu
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola