Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pierwsza makieta zagościła w centrum

Data publikacji: 2018-08-23, Data modyfikacji: 2018-08-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Jedna z czterech miniatur, które ukazywać będą historyczną tkankę miejską Grodu Lecha, pojawiła się na terenie gnieźnieńskiej starówki. Ma ona umożliwiać poznawanie zabytków także przez osoby niewidome. W ramach powstającego Traktu Królewskiego, do tej pory powstały i ustawione zostały rzeźby piętnastu królików, a także dwóch królów, koronowanych w Gnieźnie i legendy o Piaście Oraczu. Integralnym elementem tej nowej trasy turystycznej są także cztery makiety z brązu, ukazujące rozwój Gniezna na przestrzeni dziejów. Pierwsza z nich została ustawiona 23 sierpnia u zbiegu ul. Tumskiej i Łaskiego, przy księgarni. Nowa makieta ukazuje cztery etapy rozbudowy katedry gnieźnieńskiej - od okresu przedromańskiego, poprzez bazylikę romańską, gotycką aż po jej współczesny kształt. Poza opisem każdego z okresu istnienia świątyni, pojawiła się także tablica z treścią zapisaną alfabetem Braille'a. Makiety bowiem przede wszystkim służyć mogą osobom niewidomym w celu ukazania zabytków miasta. Kolejne makiety, które zostaną ustawione na trasie Traktu Królewskiego, ukazywać będą Wzgórze Lecha w okresie istnienia grodu (Skwer im. Miasta Speyer), średniowieczne miasto lokacyjne (narożnik Rynku i ul. Farnej) oraz współczesny układ urbanistyczny (narożnik ul. Chrobrego i Mieszka I - deptak).

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15130-pierwsza-makieta-zagościła-w-centrum
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola