Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolejna makieta pojawiła się w centrum

Data publikacji: 2018-10-12, Data modyfikacji: 2018-10-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Tym razem obrazująca najstarszy wizerunek Gniezna w formie stołecznego zespołu grodowego z początku XI wieku - trzecia makieta pojawiła się na trasie Traktu Królewskiego. Obok schematu ukazującego współczesne rozwiązania urbanizacyjne, postawionego na deptaku, a także prezentacji rozbudowy katedry na Wzgórzu Lecha na przełomie kilku wieków, pojawiła się już trzecia z czterech makiet, zaplanowanych w ramach nowej trasy turystycznej.  Makieta prezentująca zespół grodowy, składający się już z czterech członów otoczonych wałami, a więc najbardziej prawdopodobny wizerunek Gniezna z I połowy XI wieku, pojawiła się na Skwerze Miasta Speyer, u zbiegu ul. Łaskiego i Poznańskiej. Ukazany na niej schematyczny układ zabudowy Pierwszej Stolicy Polski sprzed tysiąca lat, jest próbą odzwierciedlenia dotychczasowych ustaleń archeologów i historyków. Jest to też najbardziej oczekiwana przez przewodników turystycznych makieta, gdyż do tej pory zarysowanie wyglądu grodu w terenie nastręczało znaczniejszych trudności.   

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15578-kolejna-makieta-w-centrum
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola