Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

III Powiatowe Dni Cichociemnych

Data publikacji: 2018-08-16, Data modyfikacji: 2018-08-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Już w połowie września odbędzie się trzecia edycja wydarzenia, przypominającego o lokalnych postaciach związanych z niepodległością Polski. W roku stulecia odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą, przygotowane zostały III Powiatowe Dni Cichociemnych, które odbędą się w dniach od 14 do 16 września br. W ramach tego przygotowano kilka wydarzeń. W piątek 14 września o godzinie 10:00 odbędzie się uroczystość przy Tablicy Pamiątkowej Cichociemnych przy ZSP Witkowo (ul. Warszawka), gdzie po przemówieniach gości, złożeniu kwiatów nastąpi wręczenie nagród i dyplomów oraz podziękowań. Po tym zaplanowany został program artystyczny i poczęstunek w wykonaniu uczniów ZSP. W międzyczasie na Skwerze Stanisława Gaworzewskiego w godzinach od 10:00 do 18:00 znajdować się będą wojskowe punkty promocyjne, wystawy statyczne, odbywać się będzie prezentacja uzbrojenia, pojazdów i rekonstruktorów historycznych, a także kuchnia polowa. W sobotę 15 września o godzinie 12:00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta - pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego, witkowianina i Cichociemnego - spadochroniarza Armii Krajowej, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty przemarsz na cmentarz, a tam złożenie w grobie rodzinnym urny z symbolicznymi prochami według ceremoniału wojskowego, należnego Kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari. W niedzielę 16 września w Mielżynie o godzinie 13:30 odbędzie się uroczystość pt. "Rozstrzelani powstańcy/ochotnicy 1939 r.", przy pomniku przy drodze do Janowa. Wspomniani zostaną w formie inscenizacji rozstrzelani przez Niemców 15 września 1939 roku powstańcy wielkopolscy: Adam Szczepański oraz Franciszek Świerkowski. Po tym odbędzie się przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie o 15:00 odprawiona zostanie msza święta. Tuż po nabożeństwie w miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbędzie się uroczystość szkolna połączona z odsłonięciem murala poświęconego powstańcom wielkopolskim. 

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15079-iii-powiatowe-dni-cichociemnych
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola