Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

III LO aktywnie buduje świadomość obywatelską

Data publikacji: 2018-11-23, Data modyfikacji: 2018-11-23
A A AWydrukDrukuj  
 
W minioną środę uczniowie dwóch klas tytułowej placówki, realizujących wiedzę o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu skierowanemu do uczniów przez posła RP Zbigniewa Dolatę. Celem tak swoiście rozumianej edukacji, było połączenie teoretycznej wiedzy zdobywanej na lekcjach, z praktyką pracy parlamentu. Uczniowie obserwowali pracę posłów podczas pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Następnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana posła Dolatę, w czasie których poznali strukturę i funkcje parlamentu, zakres pracy posłów, etapy procesu legislacyjnego i ważne terminy legislacyjne. Dla uczniów klasy trzeciej była to cenna powtórka przed maturą; dzięki niej mogli „u źródeł” sprawdzić czy rozumieją pojęcia takie jak: inicjatywa ustawodawcza, procedowanie, promulgacja czy vacatio legis. Uczniowie zwiedzili także Salę Kolumnową, hall główny z jego cennymi pamiątkami, a na zakończenie wizyty w Sejmie zjedli obiad w sejmowej restauracji. Ostatnim etapem był udział w lekcji muzealnej pt. „Niech się Polska przyśni Tobie…” organizowanej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Intencją tych zajęć było przybliżenie historii odradzającego się państwa polskiego poprzez dorobek kultury. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie polskie drogi do Niepodległości, wizje państwa widziane oczami polityków i artystów. Konfrontacja polityki i sztuki poprzez dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego czy Wojciecha Kossaka, pozwoliła na nowo zrozumieć sens walki o wolne państwo i trudne początki odrodzonej Polski. W wędrówce po Warszawie nie zabrakło przystanku przed Grobem Nieznanego Żołnierza, uczniowie zobaczyli też: Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i Pałac Prezydencki. Wyjazd do Warszawy był dla uczniów odskocznią od lekcji w szkolnej ławce, ale pozwolił też na aktywizowanie ich do bycia obywatelami, przekazując im wiedzę, umiejętności oraz postawy potrzebne do obywatelskiego rozwoju.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/15972-iii-lo-aktywnie-buduje-świadomość-obywatelską
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola