Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bolesław Chrobry "zasiadł" przed Ratuszem

Data publikacji: 2018-11-27, Data modyfikacji: 2018-11-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostatnia rzeźba w ramach powstającego Traktu Królewskiego pojawiła się dzisiaj przed gnieźnieńskim Ratuszem. Jest to postać pierwszego, polskiego króla. W ciągu kilku ostatnich miesięcy, w centrum Gniezna pojawiło się już piętnaście rzeźb królików, pełniących funkcję przewodników po Trakcie Królewskim, a także cztery makiety, dwie legendy oraz tablice informacyjne opowiadające o konkretnych miejscach na terenie miasta. Najważniejszym elementem były jednak postacie pięciu królów, którzy byli koronowani w Pierwszej Stolicy Polski. Pierwszą z nich była rzeźba Bolesława Śmiałego na skwerze przy ul. Dąbrówki, kolejny był Przemysł II w Parku im. R. Kaczorowskiego, trzeci był Mieszko II przy Rondzie Chrztu Polski (ul. Grzybowo/Kilińskiego), a w ubiegłym tygodniu na Targowisku zagościła postać Wacława II Czeskiego.  Dziś, tj. 27 listopada, jako ostatnia rzeźba, przywieziona została postać Bolesława Chrobrego. Została ona osadzona przed Starym Ratuszem na ul. Chrobrego, tuż przy skrzyżowaniu z ul. Rzeźnicką. Jest to już trzecia rzeźba, wspominająca postać pierwszego polskiego króla, jaka stoi w Gnieźnie. Pierwszy król Polski, koronowany w 1025 roku, był księciem Polski, a w latach 1003-1004 także Czech. Syn Mieszka I i Dobrawy, objął rządy w 992 roku po śmierci ojca. Popierał misję Wojciecha, biskupa praskiego, po którego męczeńskiej śmierci sprowadził jego szczątki do Gniezna. W 1000 r. doprowadził do Zjazdu Gnieźnieńskiego, w trakcie którego Gród Lecha odwiedził cesarz Otton III. Po jego śmierci znalazł się w konflikcie z jego następcą Henrykiem II Świętym, prowadząc długie wojny. W 1018 roku zdobył Kijów, a następnie przyłączył do Polski utracone jeszcze za Mieszka I Grody Czerwieńskie. Zmarł w kilka tygodni po swojej koronacji. Przydomek "Chrobry", który mu nadano za czasów panowania jego syna Mieszka II, oznaczać miało człowieka mężnego, dzielnego i odważnego. 

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/16008-boleslaw-chrobry-zasiadl-przed-ratuszem
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

  Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

  Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

  Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola