Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Niecodzienne wizyty w Archiwum Archidiecezjalnym

Data publikacji: 2019-06-26, Data modyfikacji: 2019-06-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Irak, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone - z tych krajów miało w ostatnim czasie gości Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie. Okazuje się, że dla przybyszów z dalekich stron ważnym miejscem w podróży do Polski jest nasze archiwum i dawna biblioteka katedralna. W sobotę 20 czerwca, przy okazji wizyty u księdza prymasa, odwiedził archiwum o. Samer Soreshow Yohanna, przełożony generalnego Chaldejskiego Zakonu św. Hormizda w Iraku. Iracki gość studiował bibliotekonomię Watykanie oraz pracował w Bibliotece Watykańskiej. Obecnie stoi przed nim zadanie opieki i naukowego opracowania bardzo dawnych rękopisów chrześcijańskich, pisanych głównie po aramejsku. Wraz z towarzyszącymi sobie kapłanami ojciec Samer zapoznał się m. in. z projektem inwentaryzacji starych druków oraz z pracami nad identyfikacją pergaminowych dokumentów, które już w XV wieku posłużyły jako... makulatura do wzmocnienia oprawy ksiąg. We wtorek 25 czerwca niezapowiedzianie zjawiła się w archiwum siedmioosobowa grupa krewnych śp. ks. Władysława Cegielskiego (1879-1942), gnieźnianina z urodzenia, ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Krewni ci, mieszkający obecnie w Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych, przebywali w Polsce, a dokładniej w okolicach, skąd przyjechali do USA ich pradziadowie. Na szczęście archiwum dysponuje dokumentacją, dotyczącą księdza Cegielskiego, stąd można było udostępnić ją gościom. Co prawda nikt z nich nie znał języka polskiego i niemieckiego, a łacinę tylko „co nieco”, ale z pomocą archiwisty udało się przetłumaczyć i streścić poszczególne pisma z odpowiednich jednostek archiwalnych. Nowozelandzcy i amerykańcy goście wiedzieli, że ks. Władysław dwukrotnie odwiedzał swe kuzynostwo w USA, i ślady tych wyjazdów znajdują się w jego aktach. Najbardziej wzruszająca była lektura listu, pisanego przez polskiego kapłana z obozu koncentracyjnego tuż przed śmiercią. Starał się on mimo cenzury przemycić pewne ważne informacje: informował o rzekomo dobrym stanie zdrowia ale też o bardzo niskich temperaturach oraz odsyłał do Gniezna... walizkę z ubraniami. Archiwum Archidiecezjalne przypomina przy tej okazji, że jest czynne dla badaczy do 12 lipca, potem jego czytelnia zostaje zamknięta do 15 sierpnia włącznie. Wizyty w archiwum należy wcześniej umawiać telefonicznie.

Pełna treść wiadomości na: gniezno24.com/aktualnosci/item/17846-niecodzienne-wizyty-w-archiwum-archidiecezjalnym
gniezno24.com, Źródło artykułu: gniezno24.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gnieźnieński - powiat w województwie wielkopolskim ze stolicą w Gnieźnie, w skład którego wchodzą gminy: Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo, Kiszkowo, Łubowo, Mieleszyn i Niechanowo.

    Przez obszar powiatu przebiegają szlaki turystyczne:  Szlak Kłeckich Świątyń, Szlak Pałacówi Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego oraz  Szlak Piastowski.

    Na tereni powiatu gnieźnieńskiego występują „świętowojciechowe” głazy narzutowe, na których według Legendy Święty Wojciech  miał wygłaszać kazania.

    Komunikację tworzą drogi krajowe: DK 5 i DK 15 .

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola